۷ توصیه برای نگارش مقدمه در پست و­بلاگ

یک مقدمه‌­ی خوب می­‌تواند ترغیب‌­کننده‌­­­ی مخاطبان برای خواندن تمام یک مطلب باشد. اگر نتوانید با مقدمه‌­­ای که برای پست وبلاگ خود می­‌نویسید انگیزه‌ای در خوانندگان ایجاد کنید، بخش زیادی از آنها را از دست خواهید داد.

مقدمه‌ی استخوان‌دار به شما این اطمینان را می‌دهد که می‌توانید توجّهی که شایسته‌ی مطلب شماست به دست بیاورید، استراتژی تولید محتوای خود را به خوبی پیاده کنید و در نهایت مخاطب هدف خود را برای مطالب بعدی نیز حفظ کنید.

در این مقاله گروه رسانه‌ای کاما تلاش می‌کند که با 7 توصیه‌ی عملی برای نگارش یک مقدمه‌ی خوب، این بخش سهل و ممتنع در تولید محتوا را برای شما آسان‌تر کند.

1. به مشکلات مشترک بپردازید

همه چیز از یک دغدغه مشترک شروع می‌شود. تولید محتوا به دلیل راه‌حلی که ارائه می‌کند، برای وبلاگ‌های تجاری و غیر تجاری و مخاطبان آنها ارزشمند می‌شود. این نقطه ضعف یا مشکل مشترک را در مقدمه‌­ی مطلب برجسته کرده و به‌سرعت توجّه خوانندگان را جلب کنید. به این ترتیب به آنها خواهید گفت که برای یافتن پاسخ سؤال خود جای درستی آمده‌­اند.

2. روش حلّ مسأله‌ را بگویید

با دست گذاشتن بر روی یک مشکل یا پرسش مشترک، مخاطبان خود را در انتظار نگه می‌دارید. اگر در مقدمه‌ پست وبلاگ به‌سرعت آنها را در جریان روش حلّ مسأله‌ی خود نگذارید، دلسرد می‌شوند. به این ترتیب مخاطب می‌تواند تصمیم بگیرد که محتوای وبلاگ برای او ارزش خواندن دارد یا نه.

بازدیدکنندگان اندکی یک مطلب را به طور کامل می­‌خوانند. اگر اصل موضوع را در اختیارشان بگذارید به آنها کمک می­‌کنید که بدانند به سراغ یک بخش خاص بروند، تمام مطلب را بخوانند و یا در همان ابتدا پاسخ اصلی خود را بیابند و خواندن مطلب را ادامه ندهند.

 

3. سود و زیان را توضیح دهید

برخی از مخاطبان با هدف یادگیری و فهمیدن نکات جدید به سراغ وبلاگ‌ها می‌روند. محتوای شما چه درباره‌ی درست کردن پنکیک باشد و چه راهنمای افزایش مشتری، در هر صورت خوانندگان شما به دنبال گرفتن نتیجه از آن هستند.

پست وبلاگ شما چه کمکی به خوانندگان خواهد کرد؟ معمولاً مقدمه مزایای مقاله را به صورت واضح و شفاف بیان می­‌کند. کاملاً مشخص کنید که محتوای شما درباره­‌ی چیست و مخاطب شما نیز به چه صورت از خواندن آن سود می­‌برد.

4. سؤال بپرسید

اگر در مقدمه­‌ی خود پرسشی مطرح کنید در حقیقت از مخاطب خود می‌خواهید که به پاسخ آن فکر کند. خواننده باید مطمئن باشد که شما به شکلی فعّال در پی پاسخ دادن به همان پرسش در متن هستید. هر پرسشی را که عنوان کردید با یک پاسخ و یا پاسخ‌هایی از رویکردها و دیدگاه‌های مختلف، پشتیبانی کنید.

 

خواندنی‌های دیگر 

وبلاگ‌نویسی در بازاریابی محتوایی چه اهمیتی دارد؟

چگونه برای صفحه اول سایت تیتر بنویسیم؟

 

5. درام بسازید

جوهره‌ی هر درام در مغایرت و عدم توافق است. هر کسی که با اصول داستان­‌گویی آشنایی داشته باشد از اهمیت تقابل در ایجاد تنش و درگیر کردن مخاطب آگاهی دارد. در نگارش مقدمه­‌ی پست وبلاگ با به چالش کشیدن یک عقیده یا هدف گرفتن یک موضوع بحث­‌برانگیز به صورت استراتژیک تقابل‌هایی به وجود بیاورید. یک مقدمه­‌ی تقابلی معمولاً به سه واکنش منتهی می­‌شود: مخالفت خوانندگان؛ موافقت خوانندگان؛ شگفتی آنها از به چالش کشیده شدن موضوع. در هر سه مورد مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه­‌ی خود را ادامه خواهند داد.

6. نقل‌قول به کار ببرید

نقل‌قول­‌ها راه‌های مناسبی برای اعتباربخشی به یک مقدمه­‌ی جذّاب هستند. جمله‌ها و عبارت‌های شاخص از مقاله‌ی شما پشتیبانی می‌کنند و چهارچوبی برای استراتژی محتوای شما می‌سازند. مقدمه‌های نقل‌قول‌محور می‌توانند تکیه‌گاه‌های خوبی برای نوشته‌های ضعیف شما باشند؛ چه شامل یک عقیده‌ی متعارف باشند، یا خلاصه بهترین عملکرد درباره‌ی موضوع مقاله و چه استدلالی خلاف استدلال متن اصلی داشته باشند.

7. مقدمه را در انتهای کار بنویسید

مقدمه نخستین چیزی است که خوانندگان شما می­‌بینند؛ اما به دو دلیل بهتر است در انتها نوشته شود.

دلیل یکم اینکه مقدمه مهم‌­ترین پاراگرافی است که در یک پست نوشته می­‌شود و تک تک کلمات آن اهمیت دارند. تنها زمانی می‌توانید کلمه‌ها و جمله‌ها را درست انتخاب کنید که نکات اصلی و کارآمدِ تمام متن را بدانید.

دلیل دوم اینکه بعد از نوشتن جانِ کلام محتوا، درک موضوع برایتان بهتر و راحت­‌تر خواهد بود. شاید بعد از نوشتن بقیه­‌ی قسمت­‌ها متوجه شوید مقدمه‌­ای که ساعت­‌ها برای نگارش آن وقت گذاشتید دیگر با مقاله­‌ی اصلی تناسبی ندارد. اگر توانستید مقدمه‌ای بنویسید و پس از پایان کار برای ویرایش نهایی دوباره به سراغ آن بروید.

بیشتر بخوانید

11توصیه برای جلوگیری خروج کاربران از سایت

5 راهکار برای نوشتن تیترهای کاربرپسند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *